Урок на тему
«Засоби індивідуального захисту»
Мета: Ознайомити учнів з призначенням, будовою та правилами користування засобами індивідуального захисту; виховувати виконавчу дисципліну учнів під час надзвичайних ситуацій.
Обладнання: Предметні малюнки, ватно-марлеві пов’язки, респіратор, протигаз, дитячі малюнки.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
(На дошці записане прислів’я: «Не той пропав, хто в біду попав, а той, хто духом занепав» (Ніколи не панікуйте!)
Вступне слово вчителя.
В житті сучасної людини все більш вагоме місце посідають турботи, пов’язані з подоланням різних кризових явищ, які виникають з розвитком земної цивілізації. Які засоби індивідуального захисту можуть допомогти у цей час?
2. Актуалізація опорних знань учнів.
Вчитель: Давайте зараз розгадаємо кросворд.
Кросворд «Безпека»
1. Якщо у вас немає телефону, то покличете на допомогу з вікна, або… (Балкону)
2. Щоб перейти вулицю, потрібно використовувати пішохідний, що…? (Перехід)
3. Якщо ми викликаємо службу допомоги і набираємо 04, то у нас протікає, що…? (Газ)
4. Коли гратися з сірниками, запальничками виникає, що…? (Пожежа)
5. Якщо при будь-якій небезпеці потрібно викликати когось на допомогу, ми користуємось чим…? (Телефоном)
6. Як називається професія людини, що піклується про здоров’я людей…? (Лікар)
7. Щоб викликати лікаря додому, ви повинні назвати свою, що…? (Адресу)
Б |
А |
Л |
К |
О |
Н |
||||||
|
Е |
Р |
Е |
Х |
І |
Д |
|||||
Г |
А |
З |
|||||||||
П |
О |
Ж |
Е |
Ж |
А |
||||||
|
Е |
Л |
Е |
Ф |
О |
Н |
|||||
Л |
І |
К |
А |
Р |
|||||||
А |
Д |
Р |
Е |
С |
А |
||||||
Вчитель: Молодці, розгадали і записали, а тепер у стовпчику, по вертикалі у червоній рамочці прочитайте слово:
«БЕЗПЕКА» - діти читають.
Вчитель: Як на вашу думку, що це слово означає?
Діти: - Бути уважним.
- Продумати свої дії.
- Відповідати за свої вчинки.
- Дотримуватися правил поведінки вдома і на вулиці.
- Допомагати у біді, прийти на допомогу.
Вчитель: Правильно, діти! БЕЗПЕКА – це турбота за своє життя та життя оточуючих. А людину, яка дотримується таких правил, можна назвати обережною, відповідальною, безпечною.
3. Словникова робота.
Діти, давайте нагадаємо, що означають ці абревіатури?
ЦЗ – цивільний захист
МНС – Міністерство надзвичайних ситуацій
4. Пояснення матеріалу.
Вчитель: Які попереджувальні сигнали населення ви знаєте?
(Сигнали сирени, переривчасті гудки, дзвінки.)
Вчитель: Які найпростіші засоби захисту органів дихання ви знаєте?
(Ватно-марлеві пов’язки, респіратори, протигази.)
Вчитель: Від чого вони захищають?
(Від отруйних газів і радіоактивного пилу.)
5. Практична робота.
Вчитель: Зараз старшокласники ще раз покажуть вам, як правильно користуватися засобами індивідуального захисту і проведуть невеличку практичну роботу.
6. Бесіда про Чорнобильську АЕС.
Вчитель: Зараз квітень, у якому є ще один пам’ятний день. Що це за день?
(26 квітня – день пам’яті трагедії на Чорнобильській АЄС.)
7. Підсумок уроку.
Вчитель:
- Як поводитися під час сирени «Увага! Увага!»?
- Як ми проводимо евакуацію з нашого кабінету?
- Давайте намалюємо індивідуальні засоби захисту, щоб краще їх запам’ятати.
Урок - вікторина
«Екстремальна подорож»
Мета уроку:
- сприяти розвитку пізнавального інтересу;
- учити застосовувати отримані знання в нестандартних ситуаціях;
- сприяти формуванню комунікативної культури учнів;
- сприяти розвитку творчих здібностей учнів.
Устаткування:
- фізична карта світу;
- роздатковий матеріал (завдання для конкурсів);
- комп'ютер;
- виставка творчих робіт учнів з теми «Небезпечні природні явища».
Організація гри:
Клас ділиться на 4 команди. Команди виконують завдання, беруть участь в конкурсах. Необхідно в ході гри зробити «екстремальну подорож» з найменшими втратами, подолавши всі етапи. На кожному етапі виставляються бали. Якщо у команди немає відповіді, то вона залишає одного зі своїх гравців на цьому етапі. Чим краще підготовлена команда, тим менше у неї буде втрат. Підсумки гри підводяться на останньому етапі, де враховуються всі бали і втрати, отримані в ході гри.
Хід уроку – вікторини
1. Етап «Знайди пари»
Команди отримують дві картки з набором слів. Учасники команди повинні із запропонованих слів вибрати термін і правильно зібрати його визначення. У випадку якщо учасники команди допустять помилку, вони вимушені будуть розлучитися з одним зі своїх гравців.
сніги гір з лавина схід |
короткочасний річці у води різкий викликаний підйом дощами рясними |
людським неконтрольоване пожежа що приводить до горіння і збитку жертвам можливим |
величезною що досягають ураган і сили вітри швидкості руйнівної |
мас по гірських обвал порід вниз під те, що ковзає сили схилю тяжкості зсув впливом |
потік різкого унаслідок сель паводку грязекаменный раптово виникає |
хвиля підводного виникаюча океанічна в руйнівна результаті цунамі землетрусу |
затоплення частини повінь суші тимчасова рівня води збільшенням викликане значною |
2. Етап «Знайди об'єкт»
Команди отримують картку з географічними координатами. Користуючись картами атласу учасникам необхідно визначити об'єкт, розташований за даними координатами.
Команда 1 |
Команда 2 |
||
1. 3 півд.ш., 37 сх.д. |
(влк. Кіліманджаро) |
1. 36 півн.ш., 138 сх.д. |
(влк. Фудзияма) |
2. 77 півд.ш., 169 сх.д. |
(влк. Еребус) |
2. 47 півн.ш., 121 зах.д. |
(влк. Рейнір) |
3. 1 півд.ш., 78 зах.д. |
(влк. Котопахи) |
3. 2 півд.ш., 29 сх.д. |
(влк. Карісимбі) |
4. 15 півн.ш., 92 зах.д. |
(влк. Тахумулько) |
4. 23 півд.ш., 67 зах.д. |
(влк. Сан-педро) |
Команда 3 |
Команда 4 |
||
1. 55 півн.ш., 161 сх.д. |
(влк. Ключевськая Сопка) |
1. 4 півн.ш., 9 сх.д. |
(влк. Камерун) |
2. 56півн.ш., 159 зах.д. |
(влк. Веніамінова) |
2. 19 півн.ш., 97 зах.д. |
(влк. Орісаба) |
3. 5 півн.ш., 76 зах.д. |
(влк. Руїс) |
3. 42 півн.ш., 14 сх.д. |
(влк. Везувій) |
4. 6 ю.ш., 106 в.д. |
(влк. Кракатау) |
4. 42 півн.ш., 121 зах.д. |
(влк. Шаста) |
3. Етап «Знайди рішення»
На цьому етапі командам належить знайти правильне рішення виходу з складної ситуації.
Завдання 1
Ви знаходитеся в школі. Йде урок. Чутний звук сирени. У клас вбіг черговий і повідомив, що по радіо передане повідомлення про ураган, що наближається. Визначите ваші подальші дії.
Завдання 2
Що необхідно робити при виверженні вулкана, знаходячись в безпосередній близькості від нього. Вкажіть ваші подальші дії.
Завдання 3
Ви знаходитеся на лижному курорті. Сходячі вниз по схилу гори на лижах, почули ззаду гул, обернувшись, побачили, що з вершини гори починає спускатися сніжна лавина. У вас є час близько 15 хвилин, щоб зробити які-небудь дії. Що ви робитимете?
Завдання 4
Під час землетрусу ви опинилися під завалом. Будівля сильно пошкоджена. У приміщенні вас 5 чоловік, з них двоє поранених. Одна людина без свідомості, а у другого відкритий перелом стегна. Ваші дії?
Завдання 5
Знаходячись на вулиці, ви побачили, що наближається буря. До найближчого будинку приблизно 100м. Часу сховатися в будинку або інших спорудах у вас фактично немає. Що ви робитимете?
Завдання 6
Троє друзів виїхали на рибалку. Узяли вудки, надувний човен, запас продуктів. Річка знаходиться в 15 км. від міста. На березі ріки вони розташувалися на нічліг. Під ранок їх розбудив тривожний голос товариша: “Під'їм, вода прибуває!” Які ваші подальші дії?
Завдання 7
Уявіть собі, що під час прогулянки по лісу ви побачили попереду себе на відстані 100-150 м вогонь, який розповсюджується по чагарнику і деревам. Які ваші подальші дії?
Завдання 8
Ви вирішили відпочити з друзями на природі. Розбили намети, розпалили вогнище, а самі пішли купатися в річці. Несподівано подув сильний вітер. Які ваші подальші дії?
4. Етап «Знайди помилку»
Всі групи отримують текст, в якому потрібно знайти помилкові визначення і замінити їх правильним варіантом, виписати їх на лист, який здають на перевірку. Оцінюється по кількості правильно виписаних слів.
Текст:
Від лавини можна захищатися за допомогою різних інженерних споруд. Знаменитий високогірний каток Медео під Алма-Атою в Росії від лавини охороняють забетоновані на схилі дерев'яні щити багаторядності. Для захисту гірських доріг над ними споруджують спеціальні козирки, що збирають лавинний сніг. Іноді ховають дороги всередину міцної противолавинной галереї. Можна ослабити силу лавини за допомогою пластикових лавинорізів або лавиногасителів. Вони прискорюють сніжний потік.
(Допомога: Росія – Казахстан; дерев'яні – металеві; що збирають – що перекидають; пластикових – залізобетонних; прискорюють – гальмують)
5. Етап «Знайди причину»
На цьому етапі учасники отримують фотографії із зображенням небезпечних природних явищ. Необхідно правильно визначити явище і пояснити причину його виникнення.
Команда 1
Команда 2
Команда 3
Команда 4
Таблиця 1. Підрахунок балів
№ |
Назва етапу |
1 команда |
2 команда |
3 команда |
4 команда |
Набрані бали |
1 |
Знайди пару |
|||||
2 |
Знайди об'єкт |
|||||
3 |
Знайди рішення |
|||||
4 |
Знайди помилку |
|||||
5 |
Знайди причину |
Після проходження командами етапів, підводяться підсумки «Екстремальної подорожі». Переможцем виявляється та команда, яка подолала всі етапи з найменшими втратами і якнайкращим результатом.
Урок –гра
про НС природного походження
«Щасливий випадок»
Мета гри: провести повторення вивченого матеріалу з метою перевірки рівня знань учнів по темі "Надзвичайні ситуації природного походження", на основі отриманих даних провести самооцінку.
Примітка: гру можна проводити в класі як тематичну атестацію, можна - між учнями паралельних класів у формі позакласного заходу.
Учасники: учні 9-11 класів.
Журі: вчитель ОЗ, вчителі школи.
Система оцінювання: по 1 балу за правильну відповідь, по 5 (макс.) балів за правильний розв'язок ситуаційних завдань, по 3 (макс.) бали за сценку-інсценізацію.
Хід гри
І. Вступне слово вчителя про важливість дотримання правил безпечної поведінки та моделі безпеки в екстремальних та надзвичайних ситуаціях.
- Розминка.
Запитання першій команді.
1. Що таке надзвичайна ситуація? (Ситуація, що загрожує майну, здоров'ю, життю значної кількості людей).
2. Назвіть групи НС за походженням (природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру).
3. Неконтрольоване горіння рослинності (лісова пожежа).
4. Процес зупинки розповсюдження вогню (гасіння).
5. НС геологічного походження (землетрус, зсув, обвал, виверження вулкану).
6. Небезпечний чинник лавини (рух вниз маси снігу).
7. Небезпечний чинник зсуву (стрімкий рух вниз грунту).
8. Небезпечний чинник смерчу (стрімкий вихровий рух повітря).
9. Типи лісових пожеж (низові, верхові).
10. Назвіть місцевість в Україні, яка страждає від повеней (Закарпаття).
Запитання другій команді.
1. Яка ситуація називається екстремальною? (ситуація, в якій небезпека загрожує окремій людині або групі людей і вимагає від них невідкладних дій)
2. Перерахуйте групи НС природного походження (геологічного, метеорологічного, гідрологічного походження).
3. Небезпечний чинник грози (блискавиця).
4. Що таке сель? (стрімкий рух вниз води, каміння, грунту.)
5. Найбільш поширений вид НС метеорологічного походження на Волині (сильний вітер, буревій).
6. Пожежі, найбільш поширені в поліській частині Волині (торф'яні).
7. Пожежа, яка охоплює верхні частини лісу (верхова).
8. Частина (передня) пожежі, що розповсюджується з найбільшою швидкістю (фронт).
9. Засіб гасіння вогню, що лежить під ногами (пісок, земля).
10. Причина неконтрольованих повеней в Закарпатті (нерозважлива господарська діяльність людини).
3. Обмін питаннями
Команди пропонують одна одній по три ситуаційні завдання, які необхідно розв'язати.
Ситуаційні завдання першій команді.
Ви - вихователь в дитячому таборі на о.Світязь. В літню пору тут часті грози. Сформулюйте правила безпечної поведінки під час грози.
В результаті грози лісника уразила блискавиця. Він без свідомості. Складіть послідовними план дій.
Збираючись за грибами, вас попередили, що в лісі горіли торфяники. Які заходи ви застосуєте для власної безпеки?
Ситуаційні завдання другій команді.
В результаті землетрусу людина опинилася в завалі. Складіть послідовний план дій.
В результаті необережності людина, що йшла по льоду, провалилась в ополонку. Складіть послідовний план порятунку.
Ви збираєтесь на зимові канікули в Карпати. Сформулюйте моделі безпечної поведінки під час сходження снігових лавин.
4. "Темна конячка".
Учасники під музику інсценізують стихійне лихо.
5. Ігровий гейм.
З цією твариною в народі прийнято порівнювати пожежу (півень).
Без нього немає диму (вогонь).
Цей предмет не іграшка дітям (сірники).
Речовина, що викидається під час виверження вулкану (магма).
Випадання шматочків льоду під час грози (град).
Підвищення рівня ґрунтових вод (повінь).
Що таке безпека? (стан, коли не існує загрози майну, здоров'ю та життю людей).
Три положення формули безпеки (передбач, уникай, дій).
Причини екологічної кризи (антропогенний вплив людини).
Наслідки забруднення довкілля (парниковий ефект, озонові діри, кислотні дощі).
Лісова площа з частково вигорілими деревами (горілий ліс).
Ворог пожежі (вода).
Комплекс заходів, спрямованих на попередження пожежі (профілактика).
Метод масового захисту населення від НС природного походження (евакуація).
Підведення підсумків і нагородження переможців.
Урок-розслідування на тему
«Землетрус як небезпечне природне явище.
Способи та методи захисту життя людини»
Мета: ознайомити учнів із причинами походження та виникнення землетрусів, показати наслідки цього явища для людини, визначити способи захисту життя людини шляхом аналізу та дослідження наукових, історичних, правових джерел.
Розглянути зміст основних законів України, що визначають питання статусу МНС, аварійно-рятувальної служби України та їх функції; підкреслити, що ці органи захищають в нашій країні законні інтереси, права та свободи громадян, юридичних осіб, суспільства і держави загалом.
Формувати навички аналізу життєвих ситуацій з метою обрання правомірного варіанту їх вирішення, психологічної готовності учнів до дій в надзвичайних ситуаціях.
Поглиблення навичок роботи зі схемами, таблицями, правовими документами, відеоматеріалами.
Обладнання:
- Карта Світу, карта України, таблиця «Хочу знати!»,
- Схема №1 «Землетруси»; схема №2 "Епіцентр землетрусу";
- Схема №3 "Сейсмограф"; таблиця "Схематизована сейсмічна шкала";
- Картки з завданнями для груп; картки зі змістом понять, ілюстрації, відеоролики.
Поняття: землетрус, епіцентр, сейсмологія, сейсмограф, зона Вранча, аварійно-рятувальна служба.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма уроку: урок - розслідування
Методика: групова робота.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Мотивація пізнавальної діяльності.
Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини.
Конституція України, ст.27
Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми з вами поведемо мову про незвичайний об'єкт, який порушує наш спокій, загрожує нашому здоров'ю та життю, він невловимий, притягнути його до відповідальності не можливо. Ця тема надзвичайно цікава і актуальна в наш надзвичайний час становлення Української держави. Ми постійно чуємо в засобах масової інформації про проблеми суспільства, такі як корупція, тіньова економіка, тероризм, організована злочинність, бандитизм, контрабанда та інше. А яке ж ще явище становить неабияку загрозу для нашої безпеки? (кадри зі стихійними лихами). Хто ж має боротися з цією проблемою? (відповіді учнів).
Щоб детально розібратися що таке землетрус, чому він виникає, як можна від нього захиститись ми проведемо з вам розслідування, (оголошення теми та мети уроку)
Наша велика слідча група відпрацьовувала кілька версій кожна ваша підгрупа ставила ряд завдань, щоб визначити істину в хибних переконаннях, які побутують серед населення.
Знання, які ми сьогодні отримаємо мають важливе значення в житті кожного громадянина. Ви дізнаєтесь наскільки робота рятувальних служб складна, відповідальна, пов'язана з ризиком для життя, і в той же час цікава, повна несподіванок. Крім того, знаючи правила безпеки ви зможете себе захистити від неадекватних ситуацій, необачних вчинків. Сподіваюся, що наш урок справить вплив на вибір вашої майбутньої професії.
3. Актуалізація опорних знань.
Перед тим, як розпочати нашу роботу, давайте поміркуємо.
1. Виходячи з власного досвіду, художніх фільмів, повідомлень засобів масової інформації, що вам відомо про землетруси?
2. Що ви бажаєте дізнатись про це явище?
/учні висловлюють думки, вчитель підсумовує сказане/ все це ви можете записати до таблиці №1/
Знаю |
Хочу знати |
Дізнався |
Давайте сформулюємо зміст першого поняття нашої теми — землетрус. /говорять учні, варіант поняття вивішується на дошці, записується в зошити/
4. Вивчення нового матеріалу.
А зараз переходимо до роботи за планом уроку.
План.
1. Науковці про землетрус.
2. Сейсмічність України.
3. Землетруси в історії цивілізації.
4. Завдання рятувальних служб України.
Проблемне завдання.
Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що від землетрусу не можна захиститись?
Інструктаж груп, /можна провести перед початком уроку/
Перед тим, як ми розпочнемо роботу за планом, ми поділимось на 4 групи:
Гр. № 1 "НАУКОВЦІ",
Гр. №2 "СЕЙСМОЛОГИ",
Гр. №3 «ІСТОРИКИ»
Гр. №4 "РЯТУВАЛЬНИКИ".
Кожна група отримала картку із випереджальними завданнями та готувала необхідні документи, інформацію для вирішення цих завдань.
1. На реалізацію завдань ви мали достатньо часу
2. Ваше завдання сформувати змістовну та лаконічну відповідь.
3. На відповідь ви маєте 3- 5хв.
4. В ході виступу групи, інші групи заносять почуту інформацію в
таблицю, зразок якої є у вас на столі.
5. Кожна група виносить свої рекомендації, як діяти в разі землетрусу
відносно ситуації, яку ви отримали.
6. В кінці уроку, ми разом оцінимо роботу груп і виділимо найактивніших учнів.
Завдання груп.
Група №1 « НАУКОВЦІ» (фільм 3)
Джерела: свідчення вчених, карта Світу, карта України, ілюстрації, схема №1 "Землетруси".
Версія: «Землетруси - це невідоме явище для науки»
1. Причини землетрусів.
2. Територія поширення землетрусів.
3. Види, ознаки землетрусів та їх сила.
4. Практична задача.
Група №2 "СЕЙСМОЛОГИ"
Версія: «Передбачити землетрус та його наслідки неможливо»
Джерела: Програма функціонування і розвитку національної системи
сейсмічних спостережень та підвищення безпеки проживання
населення у сейсмонебезпечних регіонах, 1995 р.
Таблиця «Інтенсивності землетрусу» Схематизована сейсмічна шкала.
1. Хто спостерігає за землетрусом?
2. Сейсмічність України.
3. Що називають зоною Вранча, її вплив на Україну?
4. Практична задача.
Група №3 "ІСТОРИКИ"
Версія: «Землетруси - це результат діяльності сучасної людини»
Джерела:свідчення про землетруси з історичних літописів, та інших літературних джерел.
1. Свідчення стародавніх греків та русичів про землетруси.
2. Найбільші землетруси - катастрофи в історії цивілізації.
3. Стародавні прикмети, які пророкували землетрус.
4. Вирішення практичної задачі.
Група № 4 "РЯТУВАЛЬНИКИ".
Версія: «Людина не вміє себе захищати від природних катастроф»
Джерела: Закон України "Про цивільну оборону»
Закон України « Про захист населення і територій від надзвичайних
ситуацій техногенного та природного характеру»
Закон України « Про рятувальні служби»
Пам'ятка про правила поведінки при землетрусі
1. Які права громадян України у сфері захисту населення?
2. Що називають аварійно-рятувальною службою?
3. Які основні завдання та функції рятувальної служби?
4. Як треба діяти під час землетрусу?
(Вчитель коригує роботу груп, надає поради в разі потреби)
Перевірка завдання груп.
Учні відповідають за завданнями, вчитель вивішує на дошці поняття, зразок запису в таблицю, учні записують почуте в таблицю, вчитель підбадьорює учнів, формує разом з ними висновки.
5. Узагальнення знань.
А зараз ми спробуємо практично застосувати набуті знання. Я пропоную вам ряд ситуацій. Ви повинні визначити, як потрібно діяти в зазначеній ситуації.
Практична робота.
1. Визначте фактори які можуть становити загрозу вашому життю під час землетрусу. (Іл.. №1)
(безконтрольні дії людей в результаті паніки, падіння цегли, димарів, карнизів, балконів, віконних рам, уламки битого скла та інших частин будинків, зависання та падіння розірваних електричних дротів на вулицю, тротуар, пожежі через витік газу, замикання електромереж, падіння важких предметів у квартирі)
2. Визначте найбільш безпечні місця в будівлі.(Іл.. №2)
(Дверний прохід, отвори в капітальних внутрішніх стінах, кутки, утворені капітальними внутрішніми стінами, місця біля колон та під балками каркасу, місця під міцними столами, поряд з ліжками)
3. Ваші родичі переїхали проживати в місто, яке знаходиться в сейсмонебезпечній зоні. Щоб ви їм порадили? (Іл.. №3)
(Необхідно заздалегідь продумати та прийняти заходи: ознайомитись з планом евакуації з будинку, заздалегідь підготуйте документи, радіоприймач на батарейках, запас консервів ,питної води, аптечка, електричний ліхтарик, відро з піском, вогнегасник, ці речі зберігайте в місці відомому всім членам сім'ї, ємкості з препаратами побутової хімії зберігайте в ящиках так, щоб вони не могли впасти та розбитись під час коливань ґрунту, не загороджуйте речами вхід до квартири, коридори, сходи, отримавши сигнал тривоги вимкніть газ, електроприбори, зберіть речі та документи , йдіть на пункт евакуації.)
4. Ви стали свідком землетрусу, які будуть ваші дії після землетрусу?
(Перебуваючи в будинку доцільно зберігати спокій, оцінити ситуацію,
огляньте себе та людей поряд, надайте першу медичну допомогу, ходіть у міцному взутті, щоб не поранитись уламками скла, спускаючись сходами перевіряйте надійність конструкції, загасіть вогнище, обходьте електричні дроти, будьте готові до повторних коливань, найбільш небезпечні перші 2-3 години після землетрусу, тому без крайньої причини не варто заходити в будинок).
Наступний етап роботи — це обговорення проблемного завдання.
Діти висловлюють думки, роблять висновки, вчитель підсумовує сказане.
Отже, в процесі нашого розслідування ми визначили, що землетрус - це небезпечне природне явище. Людство накопичило багато інформації про землетруси та розробило систему передбачення та захисту людини в екстремальних ситуаціях. Всі цивілізовані держави світу створили юридичну базу захисту постраждалих від природних та техногенних катастроф, систему рятувальних служб. Але успішний результат залежить і від поведінки кожного з нас, від того наскільки ми з вами будемо дотримуватись рекомендацій щоб зберегти своє життя та своїх близьких. На згадку вам і нашим гостям залишається пам'ятка «Про правила поведінки під час землетрусу», пам'ятайте - наше життя в наших власних руках.
6. Підсумки уроку. Оцінки.
7. Домашнє завдання.
Довести до відома рідних, близьких, знайомих зміст пам'ятки, інформацію отриману під час уроку-розслідування.